Quantcast
Channel: Cveće zla i naopakog PODRŽAVA STUDENTE I SVE NJIHOVE ZAHTEVE
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1765

Knjiga: Trauma i postjugoslovenski film: Narativne strategije (Vesna Perić, 2019.)

$
0
0

Iako već godinama ne idem na Sajam knjiga, knjige sa Sajma nekako nalaze put do mene. Uglavnom zahvaljujući dobronamernim i velikodušnim ljudima koji smatraju da i ovakvoj cepanici ipak može koristiti da pročita (i poseduje) još koju knjigu. Iz recentnog, dakle, kontingenta koji je u moje ruke došao posredstvom tih, jelte, ljudi kojima se zahvaljujem, danas izdvajamo knjigu Trauma i postjugoslovenski film: Narativne strategije autorke Vesne Perić, a koja je, knjiga, ne autorka, izašla 2019. godine kao proširena verzija doktorskog rada „Teorija narativnih konstrukcija u postjugoslovenskom film od 1994. do 2008. godine“ koji je ona, autorka, ne knjiga, odbranila na Fakultetu dramskih umetnosti 2016. godine. Radi se, dakle, o *veoma* teorijskom radu, ali koji je i nama civilima interesantan na ime svoje tematike i primarnih teza koje se u ovoj knjizi razrađuju. Posebno što se radi o savremenom filmu, a ne o obdukcijskim analizama radova autora koji odavno pripadaju istoriji kinematografije. A što je, dalje, i u skladu sa tematikom jer se veliki deo teksta autorke bavi time kako se (i da li se) istorija kodifikuje u filmovima koji su svi nastali u periodu tokom i nakon raspada nekadašnje „velike“ Jugoslavije i šta oni imaju da kažu o njoj, Jugoslaviji – kao konstruktu nostalgije ili neslobode – ali i o postjugoslovenskim društvima diljem regiona Zapadnog Balkana.

Vesna Perić je inače diplomirani dramaturg i već više od dvadeset godina radi na RTS-u, tačnije na Drugom programu radio Beograda, prvo kao kritičarka i novinarka a poslednjih deceniju i po i kao odgovorna urednica Redakcije dramskog programa. Iako je ne poznajem lično, mogu da kažem sa dosta sigurnosti i zadovoljstva da je Vesna Perić još jedna od tih izvrsnih RTS-ovih žena koje uglavnom rade po redakcijama koje se bave kulturom i umetnošću, imaju ozbiljnu formalnu naobrazbu ali i osećaj i njuh za moderne kulturne fenomene i trendove i ako ova kuća na ikome treba da počiva jednom kada srušimo nenarodni režim i oteramo današnju garnituru političara i njihovih podrepaša na smetlište istorije, to je onda na ovom korpusu zaposlenih na Javnom servisu.

Perićeva je autorka više od petnaest radio-drama (par naslova: „Isidora Sekulić: Apostolka samoće“, Šezdeset osma: Mladost je naša privilegija“, „Urke“, „Crna zvezda: Dejvid Bouvi“, 15 minuta slave: Endi Vorhol“, „Gavrilo Princip: Arhanđeo istorije“), a napisala je i nekoliko izvođenih pozorišnih komada, objavljenih kratkih priča, pisala filmske kritike za Politiku i radi kao kopirajter u nekoliko firmi. Učešća u raznim žirijima i drugim projektima se podrazumevaju, ali nas danas njen rad zanima prevashodno sa pozicije filmskog kritičara i teoretičara, pa ćemo još dodati da je njen magistarski rad iz 2009. godine bio naslovljen „Memorija i filmska romantična komedija: dekonstrukcija narativne temporalnosti“.

Dekonstrukcija narativne temporalnosti je nešto čime se bavi i Trauma i postjugoslovenski film: Narativne strategije, knjiga o kojoj danas pričamo, ali je ovo samo jedan od aspekata posmatranja postjugoslovenskih filmova i zapravo je u ovom slučaju on u službi razmatranja primarne teme a to je koji narativni postupci i pristupi su korišćeni u analiziranim filovima da se u njima ispita (kolektivna) trauma ratnog raspada nekada zajedničke države. I dolazi se do u najmanju ruku interesantnih rezultata.

Što se materijala tiče, knjiga analizira filmove snimljene između 1994. i 2017. godine, napravljene od strane produkcija sledećih država: Savezna Republika Jugoslavija/ Srbija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Makedonija (tj. današnja Severna Makedonija), sa sedamnaest analiziranih naslova. Knjigu je izdao Filmski centar Srbije.

U svom tekstu autorka prvo polazi od definisanja nekih značajnih pojmova i veliki uvodni deo knjige se odnosi na uspostavljanje teorijskog okvira i terminologije koji se koriste za analizu filmova, pa same analize zapravo kreću tek posle stote strane. A što na neki način i indirektno objašnjava koliko je raspad SFRJ kompleksan, težak fenomen, koji, da ne zaboravimo, i dalje traje. Jedna od temeljnih ideja koje se koriste u tekstu je da je trauma fenomen koji poništava „normalnu“ temporalnost time da podsećanja na nju vode ne prisećanju već ponovnom proživljavanju traume i da prevazilaženje posledica traume primarno polazi od toga da se ona „naratizuje“ odnosno da se od senzacije transformiše u tekst, narativ, da od doživljaja koji se iznova proživljava sa svakim ponovljenim „trigerom“ prenese u domen sećanja, gde će biti konstruisana kao tekst i time „pripitomljena“. Naravno, debitantski film Jasmile Žbanić, Grbavica, analiziran je u ovoj knjizi kao otelovljenje upravo ovog procesa, gde protagonistkinja, žena koja je preživela silovanje tokom rata živi u neprekinutoj traumi, ćerku rođenu iz tog začeća laže o njenom poreklu i nacionalnosti oca (govoreći joj da je njen otac „šehid“, tj. da je bio branitelj Sarajeva muslimanske veroispovesti poginuo u ratu, a ne Srbin-agresor-silovatelj) i postiže težak ali isceljujući napredak tek kada verbalizuje ono što joj se zaista dogodilo u okruženju koje počinje da je zaista razume.

Grbavica je, i pored toga što nosi primer prevazilaženja traume kao neku vrstu uzora, i film za koji Perićeva naglašava da jedini u ovoj selekciji ima hronološko pripovedanje i urađen je bez flešbekova, čime se naglašava da je jedno od obeležja ovog izbora filmova – a koji se može smatrati reprezentativnim na ime opširne eksplikacije u uvodu – upravo nehronološko pripovedanje i da ono u skladu sa tom idejom traume-koja-poništava vreme i stalno se vraća, daje jednu zajedničku dimenziju svim ovim produkcijama.

Da bi se uopšte pričalo o ovakvim stvarima, autorka se pored razmatranja samog fenomena traume, u velikoj meri bavi teorijom narativa – što joj je uostalom i uža struka – i knjiga uspeva da čitaoca angažuje i pre nego što se pređe na anlizu filmova svojoj raspravom o razlici između pamćenja i sećanja, kao i sećanja i istorijskog narativa. Diskusija o konstrukciji istorije koja – ta konstrukcija – ide dalje od akademske kule od bjelokosti i neminovno se pronalazi u medijima koji se nominalno smatraju fiktivnim, ubedljiva je, pogotovo sa razložnim ukazivanjem toga koliko film, sa svojim audiovizuelnim slojem (pored „primarnog“ tekstualnog) radi na percepciji istorijskih fenomena, perioda, događaja i upisuje se kao značajan faktor u formiranju ne samo javnog mnjenja već kulture i mentaliteta nacija.

Naravno, onda su tu pitanja o tome šta je ZAPRVO nacionalna filmska produkcija, posebno u okruženju gde se jedna koliko-toliko integrisana nacionalna filmska industrija naglo i neplanirano (traumatski?) razdelila na nekoliko manjih nacionalnih filmskih indsutrija a koje su onda, reflektujući zaoštrene, pa i u nekim periodima formalno antagonističke odnose među nacijama, krenule u izgradnju novih istorija. I to, da bude veoma jasno, ne samo od te tačke na dalje već i, mnogo značajnije, i za ovu knjigu esencijalno, i unatrag.

Perićeva svojom analizom, pak, uspeva da pokaže i dokaže da postoje izuzetno vidni i stalno ponavljajući zajednički imenitelji u filmovima sve četiri nacionalne kinematografije (uz, naravno, dodatnu opservaciju da daljim odmicanjem od ratnih sukoba devedesetih godina prošlog veka počinje i progresivno zamaglivanje jasnih granica „nacionalnih kinematografija“ sa koprodukcijskim naporima između država i krosoverom glumaca po regionu) i možda je najinteresantniji, najkatarzičniji uvid koji čitalac dobija prolaskom kroz ovo štivo to da ma koliko „neprijateljski“ jedni prema drugima bili nastrojeni narodi u regionu, njihovi filmovi u post-jugoslovenskom periodu, pogotovo oni koji se eksplicitno dotiču raspada države imaju gotovo ujedinjene „poruke“ ili makar ideje, koncepte, zaključke.

Ovo je posebno zanimljivo u aktuelnom istorijskom momentu gde, recimo, građani Beograda slušaju ponovljene paškvile svog gradonačelnika o štetnosti nekadašnjeg komunističkog režima po Srbiju (i tome kako on ništa dobro nije doneo Srbima) i nostalgična zazivanja „srpske“ tradicije, koja se proteže od četnika-kao-prvih-antifašističkih-boraca-u-Evropi u Drugom svetskom ratu pa sve do Nemanjića. I druge zemlje u regionu mogu da navedu slične primere nacionalističkih konstrukta koji stižu sa raznih nivoa vlasti i aktuelizuju ih različite krize – unutarnje ili spoljne – u koje balkanski režimi upadaju.

Naspram toga stoji istorija – takođe konstrukt – onako kako je vidimo u filmovima i u kojima je Jugoslavija, ta komunistička SFRJ, čak i onda kada se predstavlja u satiričnim slikama i tonovima, čak i onda kada se polemiše sa produktima njene kulturne politike i politike uopšte, zapravo predmet snažne nostalgije. Ima nečeg optimističnog i osnažujućeg u pomisli da praktični svi filmovi koje Perićeva pokriva u ovoj knjizi SFRJ kodifikuju kao mesto (ili konstruk) izvesnog plemenitog ideala humanosti i ravnopravnosti a što jeste pomalo iznenađujuće jer u „normalnom“ životu imate utisak da preovladava mišljenje da je ta država bila lenjinovski rečeno tamnica naroda, monstruozni, neprirodni, jelte, KONSTRUKT, u kome se brutalnim kulturnim inženjeringom brisala samobitnost i tradicija nacija u ime građenja novog, veštačkog identiteta zasnovanog na represivnim komunističkim modelima.

Ali Perićeva pokazuje da svi filmovi iz ovog izbora nedvosmisleno, čak i kada je direktno kritikuju ili satirizuju, svojim osnovnim iskazima prepoznaju jugoslovensku (i notabilno „Titovu“) ideju kao onu u kojoj je humanizam kao vrednost bio prepoznat, prisutan i aktuelan u svetonazoru i životu. Skoro nepodeljeno, prikaz raspada države, bilo da je prikazan iz hrvatske, srpske, muslimanske/ bošnjačke ili (severno-)makedonske perspektive, notira degradaciju humanog, raspad društvenih veza i mreža koje su bile nedvosmisleno korisne, brisanje progresa koji se tiče dosegnutih rodnih, klasnih i nacionalnih sloboda i prava, generalno prevrednovanje vrednosti u smeru napuštanja „idealizma“ i prihvatanja „realizma“ koji Balkanu donosi veliku muku. U narativima ovih filmova gotovo jednoznačno vidimo prepoznavanje završetka jednog idealizovanog konstrukta – a koji je postojao pola veka – i susret sa drugim konstruktom koji je, navodno, „prirodan“ i organski, i u skladu sa svetom-po-sebi a koji proizvodi tenzije, frakture, destrukciju. I jednako važno, ovi filmovi uglavnom su lišeni navijačke dimenzije nacionalne istoriografije, pa iako su pripovedani sa sasvim različitih, a u nekim trenucima i aktuelno sukobljenih, strana, oni uzroke traume ravnomerno i, hajde da kažemo, pošteno, pronalaze i u unutarnjim, tim našim balkanskim pravilima, ali i u onome što se već tada posprdno zvalo „stranim faktorom“.

Utoliko, filmovi koje Perićeva analizira u svom radu su ne samo istorijski konstrukti po svom tekstu, jer se u njemu bave istorijom i istorijom-u-nastajanju, već i istorijiska građa koja pokazuje buđenje jugoslovenskih naroda tokom i nakon raspada zajedničke države i prepoznavanja pravila koja važe izvan Balkana i po kojima će se po sili… čak ne ni zakona već naprosto po SILI, igrati tokom narednih decenija. A sada su te naredne decenije, što ovaj rad čini ne samo aktuelnim već i esencijalnim štivom za kojim ćemo posezati u pokušajima da se razaberemo u narednim traumatskim periodima bez obzira na to koliko duboko mislimo da smo sahranili Jugoslaviju.

FCS knjigu na prodaju nudi ovde.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1765

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa