E, pa dobro. Završismo godinu, koliko toliko u jednom komadu i treba da budemo zadovoljni makar na tome. Poslednja nedelja u godini je tradicionalno posvećena bendovima koji uglavnom ne daju pet para na popularnost i marketing pa je i ovonedeljni izbor metal muzike pun ekscentričnih andergraund pregalaca ali i iznenađujućih izlazaka albuma reputabilnih grupa. Ovo je i period kada se proglašava album godine ali meni je to uobičajeno teško jer je bilo toliko dobrih albuma da odabir samo jednog deluje skoro uvredljivo. No,ako želite NEKE preporuke u tom smislu, evo na brzinu:
https://kinggizzard.bandcamp.com/album/l-w
https://puresteelrecords.bandcamp.com/album/worlds-of-horror
https://witchanger.bandcamp.com/album/witchanger
https://ripplemusic.bandcamp.com/album/when-their-gods-come-for-you
https://godflesh1.bandcamp.com/album/new-flesh-in-dub-vol-1
https://necropanther.bandcamp.com/album/in-depths-we-sleep
https://satanicwaves.bandcamp.com/album/they-burn
https://sexwitch.bandcamp.com/album/ritualistic-sex-magick
https://psychedelicsourcerecords.bandcamp.com/album/overheated-man
https://jackharlon-dawsonthedeadcrows.bandcamp.com/album/the-magnetic-ridge ’
https://ripplemusic.bandcamp.com/album/slumber-wood
https://meconiogrindcore.bandcamp.com/album/meconio
https://moralcollapse.bandcamp.com/album/moral-collapse
https://lashistorias.bandcamp.com/album/live-at-wb
https://psychiclemon.bandcamp.com/album/studio-jams-volume-4
https://sedationrecords.bandcamp.com/album/hatefilled-violent-disembowelment-of-hatred
https://krakslott.bandcamp.com/album/the-witchhammer
https://sufferinghour.bandcamp.com/album/the-cyclic-reckoning
https://rostrodelsol.bandcamp.com/album/rostro-del-sol
https://lammping.bandcamp.com/album/flashjacks
https://concretewinds.bandcamp.com/album/nerve-butcherer
https://funeralmist.bandcamp.com/album/deiform
https://the-fur.bandcamp.com/album/sonntag
https://thespacelords1.bandcamp.com/album/unknown-species
https://dormantordeal.bandcamp.com/album/the-grand-scheme-of-things
https://takafumimatsubara.bandcamp.com/album/mortalized-poison-ep
https://lamortevienedallospazio.bandcamp.com/album/trivial-visions
https://ripplemusic.bandcamp.com/album/everything-in-sight
https://razoreater.bandcamp.com/album/purgatory
https://pigdestroyer.bandcamp.com/album/pornographers-of-sound-live-in-nyc
https://ripplemusic.bandcamp.com/album/introducing
https://witchspell.bandcamp.com/album/the-blind-disease
https://dyingvictimsproductions.bandcamp.com/album/destructo-demonic-possession
https://ripplemusic.bandcamp.com/album/everything-in-sight
Pa tako, promešajte. A ovde čak nisam ni naveo nove albume Iron Maiden, Deep Purple ili Helloween. Uzdržanost!!!!!
Da vidimo sad, dakle, čime smo zatvorili prošlu nedelju i godinu.
Blek metal! Apocryphal iz Verone su mi lepo legli na prvojanuarsko jutro svojim drugim albumom, Tales of Galilea. Ovaj blek metal trio čiji je raison d’etre baziran na apokrifnim pričama o biblijskim likovima i mestima napisao je melodičan, epski a opet intimistički intoniran i intenzivan album koji uspeva da poveže meditativnost i filozofsku mirnoću sa enerigičnom svirkom i lepom produkcijom. Ne znam koliko je često da muziku nekog blek metal benda opišemo kao „pijateljsku“ ali Apocryphal postižu baš ovaj kvalitet nudeći dugačke, zanimljive i prijatne pesme za kontemplaciju i generalno uživanje. Odlično!
https://apocryphal-blackmetal.bandcamp.com/album/tales-of-galilea
Vrlo mi je prijao debi album francuskog benda Tarask a koji dokazuje da i sa Azurne obale mogu da dođu mračne, surove muzičke pustolovine. Pharus Morti je ploča sasvim new school black metala ali su pesme fino raznovrsne, svirka ovog dvojca disciplinovana a produkcija uredna. Tarask imaju dobar osećaj za to koliko muzika može da bude „emotivna“ a da ne popusti u metal agresivnosti i težini pa se ovo vrlo fino posluša:
https://tarask666.bandcamp.com/album/pharus-morti
Bloodcross iz Finske rade ono što Finci najbolje rade: sviraju melodičan, duševan, pankerski a opet kvalitetan blek metal. Demo Abyssal Blood ima vrlo pristojan zvuk i pesme koje se lepo šetaju između harmonija i ritmova, donoseći slušaocu pregršt atmosfere ali bez upadanja u klišeizirani atmoblek zvuk. Vrlo lepo a plaćate koliko god da sami poželite:
https://bloodcross.bandcamp.com/album/abyssal-blood
Argentinci Darker Mysteria svoj energični blek metal obogaćuju sa malo gudačkih aranžmana na novom EP-ju, Ecos de un Viejo Conjuro i sve je to lepo raspoloženo i melodično, kako i dolikuje. Ecos de un Viejo Conjuro je ploča modernog zvuka sa puno pažnje posvećene harmoniji a da se ipak ne zapostavi metalsko čukanje i izuzetno mi je prijala:
Doom! Stoner! Psihodelija! Hard rok! Trollcave su žesnko-muški duo iz Barselone čiji mi je lo-fi death doom metal lepo legao na ovu prazničnu atmosferu. Malforming abobinations of the gloom depths (tako je, „abobinations“) je EP sa tri pesme na nivou praktično demo snimka ali naivnost i čistota koju Trollcave zrače su zarazne pa ovo moram preporučiti:
https://trollcave666.bandcamp.com/album/malforming-abobinations-of-the-gloom-depths
Withrod iz Merilenda imaju EP Rewind sa šest pesama teškog roka koji se smešta negde između grandža i stoner roka. I to se udobno smešta, bend ima dobar zvuk, masne, teške gitare, prijemčive, grandži vokale i generalno simpatičan gruv. Ne nužno napravljeno za mene ali svakako dobro napravljeno i sa pristojnim pesmama:
https://withrod.bandcamp.com/album/rewind
Jameiratron su dva Portugalca sa dosta neobavezujućim zvukom koji je negde između post roka, posthardkora i stoner roka. Ali to sve nekako lepo legne, bude šarmantno i album Duas partes de nada (bez gledanja nagađam da naslov znači dva parčeta ničega) je pun kul gruva i pankerske, sirove a opet disciplinovane svirke. Nije to ni loše producirano, da se razumemo, pa ako se osećate razbijeno i želite saundtrak za tu razbijenost, ovaj album je dobar izbor:
https://jameiratron.bandcamp.com/album/duas-partes-de-nada
Love Your Witch smo već voleli pre par godina a njihov stoner-thrash metal je i dalje šarmantan. Novi album ovih Izraelaca, Wow! That Sweet Magic ima vrlo lep zvuk, onako, masivan a opet miksovan da ima prostora za disanje, a pesme su maštovite, bučne, zabavne i pune dobre energije. Povaljajte se sa svojom vešticom u senu, ispoštujte je:
https://loveyourwitch.bandcamp.com/album/wow-that-sweet-magic
Trenches iz Inijanapolisa su spremili svoj drugi album (prvi je bio još 2008. godine) za prvo jutro novog leta i njihov sludge metal sa elementima hardcorea i, možda i malo djenta, zapravo dobro zvuči mojim napaćenim ušima. Reckoner je glasna, energična, ali i melodična ploča čiji je emotivni raspon ipak širi nego kod standardnog sludge (ili djent) izdanja i raznovrsnost pesama je koristan element albuma koji ih ima čak jedanaest ali se trudi da ne pretera sa dužinom i ponavljanjima. Fina ponuda i odlična produkcija:
https://digtrenches.bandcamp.com/album/reckoner
Willow Ash iz Vermonta inače sviraju stonerski doom metal ali kompilacija Oddments By... ih prikazuje u raznovrsnom i maštovitom rokerskom svetlu punom gruva i atmosfere. Bend je tokom poslednje tri godine naređao ogromnu nisku izdanja pokazujući zavidnu radnu etiku i maštovitost a ovaj album sakuplja na jednom mestu neobjavljene ili retke pesme koje ne čine možda jedan konzistentan album ali daju slušaocu zadovoljstvo u pronalaženju mnogo različitih aspekata ovog benda a da je sve ujedinjeno jednom sanjivom, lenjom a šmekerskom gruv-estetikom. Fino:
https://willowash.bandcamp.com/album/oddments-by
Meksički M.O.N.J.E. (Mensajes Oscuros de Nuestra Jadeante Existencia) još nisu snimili propisan album ali su nanizali seriju kraćih izdanja poslednje tri godine pa je i EP Ritual neka vrsta krune ovog dela njihove karijere. Kombinujući doom metal, post metal i razne druge poglede na savremenu rok muziku, M.O.N.J.E. materijal započinju interpretacijom poznate Grigove teme vezane za, jelte, planinskog kralja, a ostalo je raznovrsno, atmosferično i mada hermetično, dovoljno emotivno da bude vredno slušanja:
https://monjemty.bandcamp.com/album/ritual
Dark Palms iz Olimpije u Vašingtonu mešaju desert/ stoner rock i punk rock na zanimljiv način na albumu Fire. Ovaj materijal uspeva da ima i stonerski gruv i težinu sa jedne strane, ali i pankrokersku neposrednost i energiju sa druge pa ga preporučujem za odgovorno trošenje:
https://darkpalms.bandcamp.com/album/fire
Čileanski Cormano vozi prijatne rifove i ugodan gruv na svom debi albumu Weird Tales. Kako i dolikuje (i kako i naslov sugeriše) ovo je muzika tematski utemeljena na palp hororu iz vremena kada je Lovecraft žario i palio severnoameričkom žanrovskom scenom, a umotana u fini, ljubazni „stoner’n’roll“ koji će vam doneti osmeh na lice:
https://cormano.bandcamp.com/album/weird-tales
Thrash! Hardcore! Grindcore! Death! Deaf Devils su Španski pank rok bend sa šmekerskom pevačicom i dve super pesme na EP-ju Diary of a Broken Doll. Rokčina u dva čina, sjajna svirka i puno etitjuda.
https://deafdevils.bandcamp.com/album/diary-of-a-broken-doll
Ammo iz Nju Džersija cepaju distorziran, sirov hardkor pank baš po mom ukusu. Ovo je brzo, žestoko i svakog trenutka na korak od totalnog haosa, a opet zanatski kvalitetno i sigurno napravljeno. Web Of Lies / Death Won’t Even Satisfy je album (ili bar materijal) snimljen u dva cuga 2018. i 2019. godine, sada sakupljen na vinilu i vredan svake pažnje. Mislim, ko se uz ovo ne šutira, taj ili nema noge ili nema dušu:
https://ammonj.bandcamp.com/album/web-of-lies-death-wont-even-satisfy
https://wallriderecords.bandcamp.com/album/web-of-lies-death-wont-even-satisfy
FYA 8 Tape je split kaseta dva metalizirana hardcore benda koju više ne možete da kupite jer je rasprodata a daunloud se nudi po apsurdn previsokoj ceni. No, bar možete da poslušate ove četiri solidne, gruverske pesme koje nude Parižani i Njujorčani iz Despize i Deklination:
https://northernunrest.bandcamp.com/album/fya-8-tape
Za prvojanuarsko jutro dobro dođe malo plesnog, žestokog beatdown hardcore zvuka, pa Time 2 Pay iz Pensilvanije tačno to daju na EP-ju Winter 22′ Promo. Ovo su dve pesme odlično produciranog nabadanja sa death metal rifovima, hip-hop crtežima na omotu i stalno mutirajućim, poletnim gruvom. Ukrštanje ’90s moshcore i death metal zvuka je dalo iznenađujuće mnogo odličnih momenata što su im se moje uši poradovale poslednjih meseci i Time 2 Pay su još jedan od njih:
https://time2paypahc.bandcamp.com/album/winter-22-promo-3
U donekle sličnom stilu su i londonski Jawbone koji na EP-ju Fracture ipak idu malo bliže nu-metal i djent predlošcima nego što ja volim. Ovde ima dosta deathkoraških monotonalnih momenata, pa čak i jedna instanca korišćenja čuvenog Amen brejkbita koji su Slipknot koristili još devedesetih u Eyless, i mada sve to znači da materijal nije baš po mom ukusu, Jawbone ipak odsviraju nekoliko finih slem rifova koji su me odmah odobrovoljili, pa eto…
https://wearejawbone.bandcamp.com/album/fracture
Recimo da ste odlučili da od prvog Januara 2022. godine pređete na vegansku ishranu. To je lepo i etički pohvalno a uz vas su desetine veganskih hardcore bendova na kompilaciji All Out Vegan Attack! izdavača Vegan Legions. Ovde ima bukvalno svačega, uključujući grindcore koji donosi brazilski Agamenon Project, atmosferični emo-post-metal projekta Wind in His Hair, pank rok sastava Sods Law ili tipični veganski straight edge hardcore benda ClearXCut (čija se pesma i zove The Vegan Straight Edge). Za pet dolara mnogo raznovrsne ponude na meniju pa ovo služi i kao fina metafora za veganski lifestyle. Naime, poskupo ali raznovrsno.
https://veganlegions1.bandcamp.com/album/all-out-vegan-attack-3
Raid Crew iz mesta u Nemačkoj kome ne umem da izgovorim (kamoli napišem) ime sviraju vrlo simpatičan, nekako old school a opet ne nostalgičan thrash metal na svom prvom albumu Slaughternation. Sastav postoji već nekoliko godina i snimio je nekoliko demo snimaka pa Slaughternation zvuči formirano, prosvirano, stilski sigurno u sebe i dobro producirano, mada je i većina muzike snimljena još 2019. godine. Muzički, ovo je thrash koji beži od ustaljenih rešenja i ima svoje osobenosti i ideje. Možda vam se neće sve dopasti, ali Raid Crew su karakterni i imaju šta da ponude u svojoj kombinaciji, recimo, klasične Metalike i nemačkog ’80s thrash zvuka:
https://raidcrew.bandcamp.com/album/slaughternation
xTRUEder iz Kaljiningrada su još jedan od onih bendova koji u svoj groove metal strpaju taman dovoljno thrash metala da meni to bude simpatično. Rusi sviraju solidno na EP-ju Медуза / Jellyfish i ovo su zabavne četiri pesme rifova, gruva, pevanja na Ruskom i generalno pristojne metal-zabave:
https://xtrueder.bandcamp.com/album/jellyfish-ep
Šveđani Sulfuric su svoj debi album, Into the Darkness opušteno objavili baš na novogodišnje veče i RAZBILI. Ovo je blek-treš metal izuuzetnog kvaliteta i šarma, sa pedigreom koji donose iskusni muzičari i jednom party-hard atmosferom koja iz sebe isijava sve od D-beat punk muzike do Motorheada. Dobro napisane pesme, odličan zvuk, muzika za reprizu Nove godine 1/1. Ne propustiti:
https://sulfuricevil.bandcamp.com/album/into-the-darkness
Finski Mortar sviraju masivan, mastan deathgrind i to baš lepo leži na ovu hladnu sezonu godine. EP Trapped in a Rotten World odlićno prikazuje njihovu muzičku viziju o death metalu sa grindcore korenima, mešajući debeo, težak zvuk i jednostavne rifove sa nešto razrađenijim aranžmanima i mračno-melodičnim death metal temama. Šest pesama opakog prebijanja i kvaliteta sa prave strane sveta:
https://mortardeathmetal.bandcamp.com/album/trapped-in-a-rotten-world
Agamenon Project ni ovu nedelju nije preskočio A NJIMA JE U BRAZILU BIO BOŽIĆ. Agamenon Project x Money Hater prikazuje omiljenog brazilskog grajndera u dobroj formi sa pet nabadačkih grindcore himni dok je Money Hater jednočlani, pankerski projekat na granici potpune buke. Plaćate po izboru, a ovo se svakako isplati zbog Agamenona:
https://whocaresrecordsbrazil.bandcamp.com/album/40-21-agamenon-project-x-money-hater
Third Sovereign su iz Indije i sviraju solidno mesnat death metal. Novi EP, Horrified Visions zvuči kao brutal death bendovi sa sredine devedesetih, meni možda najviše kao Monstrosity iz tog vremena, a što je, mislim, sasvim fino mesto da se na njemu bude. Dakle, ovde dobijamo četiri pesme u kojima su ozbiljni mošerski pasaži i nešto progresivnije i tehničkije ideje u finom balansu. Producirano pristojno, odsvirano kvalitetno, ali sa dušom, u ovome se da vrlo lepo uživati:
https://iiirdsovereign.bandcamp.com/album/horrified-visions
Brutalism iz mesta Boise u Ajdahou treskaju onu kombinaciju brutal i tech death metala koju sluša samo najhardkor publika. Jer, mislim, ovo je praktično neprozirna muzika, sva u hromatskoj muljavini, neparnim ritmovima i maltene infrazvučnim vokalima. No, meni se demo Labyrinth Of Entrails dopada. Ima ovde demonstracije puke tehnike i kapaciteta za pamćenje apsurdno neprirodnih aranžmana, ali ima i šmekerske, horor atmosfere i pristojno odmerene primitivnosti međ svim tim tehničkim nabadanjem. A i produkcija je simpatična. Valjaju momci:
https://brutalismboise.bandcamp.com/album/labyrinth-of-entrails-demo
Njemački duo Architects of Aeon ima simpatičan i osoben „atmosferični death metal“ zvuk koji podrazumeva i pevanje na nemačkom, sa skoro ramštajnovskim vajbom, ali i dosta poštene, znojave death svirke između tih stadionskih delova. EP Irrlicht ia samo dve verzije jedne iste pesme od kojih je druga bez tih karakterističnih vokala pa pogledajte šta vam se više dopada:
https://architectsofaeon.bandcamp.com/album/irrlicht
Odyssey of Science su dvojica naučnika iz Montane koji sviraju progresivni i dosta melodični death metal sa sve konceptualnim elementima. EP Apeiron je poslednje poglavlje u priči koja je započeta EP-jem Observer pre dve godine i mada je ovo nešto melodičnije nego što ja volim (težak sam čovek, znam), Odyssey of Science sviraju odlično i imaju vrlo kvalitetne songrajting, jelte, kvalitete. Plus, profesionalna, dobra produkcija koja ovo čini kao nekom malo „grčkijom“ (i američkijom, of course) verzijom meni omiljenih Slugdge:
https://odysseyofscience.bandcamp.com/album/apeiron-2
Icons of Sin (dakle, NE Icon of Sin) su bend iz Atlante čiji prvi EP, Sacrificial Reign, izašao pre nekoliko sati, donosi osobenu smešu heavy metala, death metala, malko blek metala i puno petljavine. Bend se očigledno veoma trudi da u ovom multižanrovskom galimatijasu pronađe svoj autentični izraz i mada možda nisu baš sasvim tamo, ovde definitivno ima zdrave svirke i puno, jelte „mesa“ (sejtana!) da se u njega zariju zubi. Poslušajte:
https://iconsofsin.bandcamp.com/album/sacrificial-reign
Fernwah iz Nju Džersija i sami sviraju progresivnu kombinaciju death metala i… drugih stvari pa na svom debi izdanju, albumu Approaching Oblivion, a koje je izdao Horror Pain Gore Death Productions povremeno divlje meandriraju između žanrovskih tropa i eksperimentalnih poteza. Ali zanimljivo je i raznovrsnost ovde daje svemu osećaj istraživanja divlje granice a ne pukog svaštarenja. Iznenađujuće „lepa“ ploča za HPGD:
https://hpgd.bandcamp.com/album/approaching-oblivion
Ali novi Wombbath baš na novogodišnje veče – pa to je neprocenjivo. Švedska death metal mašina na svom šestom albumu (za tri decenije) melje uobičajenim tempom sa moćnim rifovima, karakterističnim pevanjem Jonnyja Petersona i bogami čak šesnaest pesama čukačkog, energičnog zvuka koji uspeva da demonstrira i mnogo zanimljivih, originalnih ideja unutar ugodno žanrovskog programa. Moćno i zabavno:
https://wombbathdeath.bandcamp.com/album/agma-death-metal
Završavamo sa heavy metalom, te raznim ekscentričnostima. Švedski Skeleton je svoj drugi album – Magnum Opus, kažu – izbacio baš na badnji dan po Gregorijanskom kalendaru. What could go wrong? U svakom slučaju, ovo je simpatičan, melodičan pa malo i staromodan ali šarmantno staromodan thrash/ heavy metal koji pleni himničnim temama i razrađenim aranžmanima. Meni je ovo nekako drago bez obzira što ne ide brzo i forsira melodičnost – Skeleton vole tu neku svedenu epiku i to im lepo stoji:
https://skeletonofficialswe.bandcamp.com/album/magnum-opus
Déhà nam je novu godinu čestitao uživo improvizovanim, amorfnim, ambijentalnim, abarazivnim ali i primereno emotivnim komadom Music for Descent. Kao i uvek kada je ovaj prolifični Belgijanac u pitanju, materijal ovog tipa plaćate koliko hoćete, a ovde je na programu zaista vrlo solidan komad duži od pola sata, prijatne, prijatno hipnotične „tvrde“ ambijentalne muzike:
https://deha.bandcamp.com/album/music-for-descent
Metal Assault Records 2021 Label Sampler je upravo ono što mu ime kaže: kompilacija pesama izvođača koji izdaju za losanđeleski Metal Assault Records. I ovo je divan album hevi metala i hard roka koji, jelte, roka, kao da je 1987. godina. Ima ovde svega, od svit do spid metala, sve je nekako iskreno i odaje utisak grasruts inicijative, a kako se album daje po ceni koju sami odredite, sevap je uzeti:
https://metalassault.bandcamp.com/album/metal-assault-records-2021-label-sampler
I za kraj, čekajte da vidim, ah, fak JOŠ JEDAN butleg Kinga Gizzarda? Dajte, odmah! Ovo opet izdaje moskovski Cheval de Mer Records i album Polygondwanaland Live – KGATLW Bootleg je još jedan tipično razarački koncert jednog od najboljih rok bendova koji u ovom trenutku rade na planeti. Snimci su iz 2019. godine (samo jedna pesma je iz 2021. ali to je genijalna If Not Now, Then When?) i kada album krene sa Crumbling Castle ja ne mogu drugo nego da ustanem i skandiram iz sve snage. A ima tu još masa sjajnih pesama, sa karakteristično genijalnom svirkom. Zvuk odličan, plaćate koliko hoćete, stvarno ne znam šta čekate!
https://cdmrecords.bandcamp.com/album/polygondwanaland-live-kgatlw-bootleg