Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1762

Knjiga: Laura Mulvey: Vizuelna i druga zadovoljstva (FCS, 2017)

Zbirka eseja Vizuelna i druga zadovoljstva Laure Mulvey je još jedan od ulova sa recentnog Sajma knjiga a koji su u moj posed došli ljubaznošću drugih. A kad drugi znaju da vam u životu treba malo radikalne filmske teorije utemeljene na klasičnim feminističkim razmišljanjima i akcijama, pa sve, posebno u ranijim esejima, posoljeno priličnom količinom fascinacije frojdijanskom psihoanalizom, onda te druge treba da čuvate kao malo vode na dlanu. Ovu je kolekciju tekstova izdao Filmski centar Srbije 2017. godine a kako su recenzentkinje ovog izdanja profesorka Nevena Daković i docentkinje Dijana Metlić i Vesna Dinić Miljković, koje su svaka za sebe dodale i sopstvene kratke eseje i refleksije na rad originalne autorke, ovo je odlična prilika da se vidi kako se različite generacije teoretičarki filma hvataju u koštac sa nasleđem jedne od najpoznatijih radikalnih teoretičarki ovog medija i jedne od originalnih pripadnica drugog talasa feminističke misli i prakse, a koji ta pripadnica, u prevodu Aleksandre Kostić, naziva naprosto „Ženskim pokretom“.

Laura Mulvey naravno ne misli da je istorija počela od nje i njenih saborkinja, univerzitetski obrazovanih žena koje su šezdesetih i ranih sedamdesetih godina prošlog stoleća radile na prevrednovanju rodnih vrednosti u zapadnom društvu i venčavale progresivne i revolucionarne teorijske misli sa aktivističkom praksom. Vizuelna i druga zadovoljstva ima dugačke eseje koji se bave feminističkim gibanjima unutar filmskog medijuma i američke industrije daleko pre nego što je drugi talas feminizma bio prepoznat kao distinktna teorretičarsko-praktičarska celina za sebe, pa i pre Mulveynog rođenja. Ova Britanka je rođena 1941. godine, obrazovala se na koledžu St Hilda univerziteta Oksford i sa osamdesettri godine je i dalje aktivna profesorka filma i medijskih studija na Univerzitetu Birkbeck, a koji je deo Univerziteta London. Pored „standardnih“ akademskih kredencijala, Mulveyjeva ima i tri počasna doktorata, dva koja se tiču književnosti i jedan koji se tiče prava, a dodeljena su joj od strane engleskih, kanadskih i irskih visokoškolskih ustanova. I ova širina naučnog zahvata reflektovana u akademskim titulama verovatno na najbolji način svedoči o širini interesovanja i delanja koja je bila podrazumevana u drugom talasu feminizma, sa ženama koje su shvatale da im je potrebno da se razumeju i u psihologiju i u antropologiju i u ekonomiju i u umetnost i u pravne nauke i u istoriju i u biologiju i u književnost, film i slikarstvo, ako misle da nešto što bi trebalo da im već rođenjem pripada nekako u praksi izbore za sebe i druge žene.

Mulveyjeva je svoje ime stavila na javnu agendu esejem Vizuelno zadovoljstvo i narativni film iz 1973. godine, objavljenom u uticajnom britanskom filmskom magazinu Screen, iz vremena kada se pisanje o filmu kao o visokoj umetnosti još uvek nekako podrazumevalo u mnogim krugovima a akademski autori su u obradi filmske građe nalazili inspiraciju da pričaju o svim najaktuelnijim društvenopolitičkim i drugim pitanjima od najjavnijeg i najšireg značaja. Ovaj je esej, naravno, reprodukovan u celini u ovoj kolekciji i već njegovi podnaslovi (Politička upotreba psihoanalize; Razaranje zadovoljstva kao radikalno oružje; Zadovoljstvo u gledanju – fasciniranost ljudskim obličjem; Žena kao slika, muškarac kao nosilac pogleda) ukazuju na tematski i teorijski okvir u kome se Mulveyjeva kreće i koje su joj ambicije.

Frojdova psihoanalitička teorija je, a danas se to možda i prelako zaboravi, tvorila značajan deo inspiracije ali i analitičkog alata feminizma šezdesetih i sedamdesetih. Danas je možda i prečesto to da vidimo kako se Frojdov rad skoro u celini otpisuje kao zastareo, prevaziđen i u fundamentalnom smislu ne naročito prijateljski nastrojen prema ženama sa svim tim svojim opsesijama kastracijom i Edipovim odnosom prema svojoj majci i tim postuliranjem koncepta zavisti prema posedovanju penisa koju žene osećaju spram muškaraca, ali feministikinje šezdesetih generalno a Mulveyjeva partikularno su Frojda, kao uostalom i svi drugi misleći, jelte ljudi, u to vreme, čitali unutar konteksta koji je bio idejno bogat, teorijski dinamičan, povezan sa revolucionarnim kretanjima ne samo u jednom delu planete Zemlje. Od antinuklearnog pokreta i borbe za ljudska prava u Evropi i Severnoj Americi, preko antikolonijalne borbe na „globalnom jugu“, radikalnih umetničkih pokreta poput Fluxusa i Bečkog akcionizma, te prevrednovanja revolucionarne teorije od strane situacionista a zatim poststrukturalista, Lakanovog ukrštanja Sosira i Frojda u funkcionalnu simbiotsku celinu, Delezove i Gatarijeve shizoanalize i nasleđa Rolana Barta, Kloda Levi-Strosa, Marksa i Engelsa, Edmunda Huserla, Martina Hajdegera itd. koje će u to vreme još mladi a već propulzivni autori poput Bodrijara, Deride, Virilija itd. izatkati u nove, aktuelne teorije postmoderne, ovo je bio kontekst u kome se drugi talas feminizma razvijao i delao.

I Mulveyjeva je, ne sumnjajmo u to, delala, ne samo pisala. Sa Peterom Wollenom, svojim suprugom, je tokom sedamdesetih i osamdesetih bila prominentna avangardna filmska autorka, sa nizom dela koja su feminističke teorije, analize i dekonstrukcije postojeće kulture i umetnosti stavljala u format filmova što će spajati mitsko i moderno, tražeći končić koji se može povući da se čitavo tkanje patrijarhalnog društvenog konstrukta rastoči i umesto njega ponudi pravičnija alternativa. Ovi filmovi, nažalost, danas nisu široko dostupni ali se mogu po JuTjubu i… drugim sajtovima pronaći njihovi delovi i inserti kako bi se pravilno shvatilo to o čemu Mulveyjeva piše u svojim esejima, između ostalog o tom tehnološkom preduslovu slobode koju su žene osetile kada su nakon Drugog svetskog rata odjednom postale finansijski dostupne polovne šesnaestomilimetarske filmske kamere što su ih ratni dopisnici nosili na front a koje su sada mlade žene, zainteresovane za filmski medijum mogle da priušte i da proizvedu nešto NOVO i do tada neviđeno.

Mulveyjeva se u esejima u ovoj kolekciji, naravno, bavi i vrlo konkretnim začecima „ženskog pisma“ na filmu, pišući o radovima Maye Derren i analizirajući u kom smislu su njen vizuelni jezik i otvorena naracija radikalno drugačiji od savremenog bioskopskog filma ali i od avangarde opšteg tipa koja se takođe razmatra u posebnom eseju i prikazuje se kako je ona pripremila teren za ono umetničko stvaralaštvo koje će rod i ženskost razmatrati sa nove, savremene pozicije. Spoj radikalne nove teorije i radikalne prakse u opštenju sa javnošću je karakterisao ovu epohu feminizma – a čega odjeke i dan-danas vidimo u aktivizmu i javnim istupima ženskih kolektiva – pa je i prvi esej u kolekciji zapravo sagledavanje „napada“ na ceremoniju proglašenja Mis sveta 1970. godine koje su izvele feminističke aktivistkinje.

Na drugim mestima se autorka dotiče i umetnica iz ranijih perioda prikazujući iz čega je na kraju izrastao „njen“ Ženski pokret, pa se jedan esej bavi načinima na koje su Tina Modoti i Frida Kalo uspostavile autonomno ženski izraz koji je oslobodio druge žene da se izražavaju na načine do tada nepostojeće u bilo „običnoj“ bilo avangardnoj umetničkoj praksi.

No, kao teoretičarka filma, Mulveyjeva nastoji da pronađe primere uspostavljanja novog jezika, ili novih tematika, tema, iskaza na filmu u epohi koja prethodi avangardnom izražavanju žena i programskom spoju radikalnih praksi, dakle bavi se žanrovskim filmom i njena analiza melodrama Daglasa Sirka, Fasbinderovih reinvencija Sirkovih zapleta a onda i Godarovim radom je informativna, radikalna, analitička, polemička i uvek jako interesantna. To je onda, u kasnijim esejima vodi unatrag sve do dvadesetih godina dvadesetog veka i opširne diskusije o eokonomskim i socijalnim transformacijama američkog (ali kineskog!) društva u kojima će žene, po prvi put u istoriji „zvanično“ ubrojane u srednju klasu, sa mogućnošću da imaju široko obrazovanje, samostalan prihod, izbor karijere, ali i mode koja više nije pod isključivom kontrolom patrijarhata, dobiti i svoj žanrovski film. Tekst o flapper kulturi prelomljen najvećim delom kroz posmatranje filmskog podžanra koji ju je odražavao u bioskopu je jedan od najkasnijih u ovoj kolekciji ali je jednako vredan kao i razmatranja rada Barbare Kruger i Meri Keli – avangardnih, konceptualnih umetnica novije generacije – jer povlači jednu jasnu vertikalu kroz modernu istoriju, pokazuje klasnu dimenziju ženskog oslobađanja i, spretno, demonstrira i zašto je „flapper film“ nestao sa uvođenjem zvučnog filma u glavni tok i kakve je to efekte imalo na žensko pitanje.

Klasna dimenzija nije NAGLAŠENO izražena u ovim napisima jer je Mulveyjeva kao i njene mnoge koleginice dolazila iz privilegovanijeg sloja, ali ona nije nesvesna klase i važnosti hvatanja u koštac sa ovom dimenzijom oslobađanja. Ono što njeni kritičari najčešće uzimaju kao nedostatak njenog rada je ignorisanje rasnog identiteta i fokusiranje na ženske teme iz perspektive bele zapadne žene. A što je, da budemo malo i fer, svakako bila karakteristika velikog dela radikalne teorije čitave ove epohe. Da ne pominjemo da je stvaran pristup ne samo teoriji nego i praksi koja se tiče zemalja „globalnog juga“  i generalno društava koja ne pripadaju konstruktu „zapada“ i danas relativno skučen za zapadnu belu intelektualku a da je bio MNOGO skučeniji pre pola veka.

No, Mulveyjeva makar radi vrlo dubinski unutar korpusa zapadne kulture, misli i antropologije pa su neki od najdužih eseja posvećeni utemeljiteljskim mitovima zapadne civilizacije, položaju „drugog“ unutar ovih mitova i ženi kao, nažalost, „prirodnom“ kandidatu za drugog. Jedan dugačak rad se ovde bavi vrlo temeljnim čitanjem Sofokleovih tragedija o kralju Edipu i centralnim motivima frojdijanskog objašnjenja društvenih ustrojstava i to je, koliko god da ste novomilenijalska feministkinja sa možda i legitimnom sumnjom spram Frojda, izvrstan tekst sa mnogo momenata kojima se vredi vraćati u različitim životnim dobima.

Uopšte, današnji feminizam je, naravno, evoluirao još mnogo puta nakon apeksa drugog talasa – sama Mulveyjeva u kasnijim esejima pokazuje i priličnu rezignaciju činjenicom da revolucionarni žar sedamdesetih na kraju nije porodio mnogo više od onog što danas prosto nazivamo „osamdesete“ i malo postiđeno sležemo ramenima – i ima mnogo različitih grana i podskupova. Neke od njih su bliske klasnoj borbi i post-post-kolonijalnim naporima da se razume rodna neravnopravnost na globalnom nivou sa svim kompleksnostima života u društvu bodrijarovske ekstaze komunikacije ali i vilijemgibsonovske transformacije u epohu gde će dominantan oblik života na zemlji biti gigantske multinacionalne korporacije. Neke su više usmerene ka esencijalističkim utemeljenjima možda i eksluzicionističkim (!!!) praksama, ali i jednima i drugima ono što Mulveyjeva piše u svojim esejima može i TREBA da bude lektira koji će čitati, o njoj razmišljati i diskutovati sa drugaricama (i, dobro, drugovima). Ovo su eseji o kulturi kao konstruktu konolnizovanom od strane patrijarhata i jasnim smernicama šta dekolonizacija mora da podrazumeva. Možda Mulveyjeva nema SVE odgovore, ali mnogi od onih koje je dala itekako su izdržali test vremena.

FCS knjigu prodaje na ovom mestu.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1762

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa