Quantcast
Channel: Cveće zla i naopakog PODRŽAVA STUDENTE I SVE NJIHOVE ZAHTEVE
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1763

Pročitani stripovi: The Great British Bump-Off

$
0
0

Skoro pa slučajnošću pročitao sam kolekciju The Great British Bump-Off a koju je Dark Horse izdao negde u Decembru prošle godine sakupljajući četiri epizode miniserijala što je izlazio počev od Aprila meseca. Stripovi sa temom rijaliti televizije koja se bavi kulinarskim nadmetanjima su skoro pa sumnjivo odsutni iz zapadnjačke strip-industrije (na pamet mi pada samo Žeželjev i Woodov Starve) s obzirom na to koliko ovaj popularni televizijski format cveta na zapadu, uključujući i fikcionalizacije kao što je vrlo uspešni The Bear, pa je The Great British Bump-Off privukao moju pažnju i svojom temom ali i činjenicom da su ovo radili John Allison i Max Sarin, ljudi koje znate po veoma uspešnom krosoveru stripa Giant Days sa interneta u štampani mejnstrim i pravo u Ajznerove nagrade koje pokupio 2019. godine.

Giant Days je bio neka vrsta samonikle senzacije. Njegov autor, britanac John Allison je ovaj strip prvo zamislio kao spinof svog prethodnog veb-stripa Scary Go Round, i sam ga pisao i crtao tokom njegovog života na internetu. Kada je BOOM! pre malo više od deset godine pokrenuo BOOM! Box, svoj imprint posvećen eksperimentisanju sa autorima koji nisu etablirani unutar glavnotokovskog stripa severnoameričke industrije, ovo nam je dalo i neke veoma uspešne radove poput Lumberjanes ili Fence, a Giant Days je, sa svojim prelaskom u štampanu formu – i uzimanjem raznih crtača tokom svog izlaženja – apgrejdovan u „pravi“ strip, osvajajući publiku svojim lepim kombinovanjem slice of life pristupa sa komedijom. Kao i neki drugi stripovi koji su izlazili ili izlaze za BOOM! Box, i Giant Days je bio pod uticajem sadržaja izvan sfere severnoameričkog stripa – uključujući animaciju, na kraju krajeva prva crtačica u štampanoj eri ovog serijala bila je Lisa Treiman, a koja je uspešan animator na Disneyjevim crtanim filmovima – pa i The Great British Bump-Off zapravo predstavlja adaptaciju propertija iz sasvim drugog medija u strip.

Allison je na ime Giant Days uspešno prešao u stripovski mejnstrim, sa kasnijim radovima za BOOM! i Dark Horse (By Night, Steeple…) a poslednji crtač sa kojim je sarađivao na Giant Days, Max Sarin je finski ilustrator kome je ovo predstaljao prodor u američku industriju. Saradnja njih dvojice na The Great British Bump-Off došla je prirodno i ljubitelji Giant Days apsolutno imaju čemu da se raduju sa ovim stripom, pogotovo ako vole britanski humor koji Allison u ovom slučaju pušta da se oseti dosta jače nego u Giant Days, možda i zato što je okruženje u kome se priča odvija podobnije za to.

Naime, za razliku od Giant Days koji je bio ansambl-strip fokusiran na studentsku populaciju, The Great British Bump-Off se dešava u okviru snimanja sezone televizijskog reality-showa The Great British Bake-Off a gde se takmičari nadmeću u spremanju zadatih jela. Allison i Sarin su ovde imali slobodu da smisle značajno raznolikiju grupu likova, vidno se trudeći da oni dolaze iz različitih sfera života. Tako su među takmičarima i britanski Indus Sunil, koji je u svom „civilnom“ životu instruktor joge ali je generalno jedan veoma relaksiran i kul tip, onda Trevor, vozač autobusa, Neal koji je meteorolog i izuzetno je nadmen jer ostale takmičare smatra proleterskim šljamom koji mu samo smeta na njegovom sigurnom putu do pobede, Jill, penzionerka-domaćica sa veoma dobrodušnom dispozicijom, Will, povučeni, blago asocijalni programer, pa i Francoise, marketinška asistentkinja iz Švajcarske koja je sva nežnam, treptava i samozatajna ali iz nekog razloga kuva tako da sudije padaju na dupe od njenih obroka.

The Great British Bump-Off je u stvarnom životu zapravo kombinacija pozorišnog komada i igre, koja se može igrati uživo ili preko Zooma i drugih platformi za instant komunikaciju a u kojoj britanska kompanija Lazy Bee daje scenarija što ih glumci izvode, postavljena, nagađate u rijaliti šou nalik na The Great British Bake-Off, da bi onda publika u interaktivnom delu predstave mogla da pogađa ko je ubica.

Alison i Sarin su uradili jednu vrstu razrade ovakve postavke i kreirali murder-mystery zaplet pun zanimljivih likova i njihovih bizarnih interakcija. Iako izdavač ovaj strip upoređuje sa radovima Agathe Christie, istine je i da je njegov ton mnogo veseliji, razigraniji i više „tongue in cheek“ nego što bi ovaj opis sugerisao.

Naravno, to će vam biti jasno od prve strane kada vidite Sarinov crtež. Sarinovi likovi su izuzetno karakterni, sa velikim očima i ekspresivnom gestikulacijom. Oni su karikature u dobroj tradiciji evropskog stripa, ali sa organizacijom tabli i tempom pripovedanja karakterističnim za američku industriju. Strip zbog toga ima jednu „kinematsku“ režiju, sa čestim, dinamičnim pomeranjima rakursa i vrlo energičnim interakcijama likova. Iako je u pitanju „realistična“ priča, bez žanrovskih preterivanja, likovi imaju prenaglašeno dramatične reakcije na stvari koje se dešavaju, sa čestim zarumenjenim licima, suzama, hvatanjima za glavu itd. a što sve stripu daje energiju i šarm simpatično farsične komedije.

Kolori koje je uradio Sammy Boras su takođe snažni i izražajni i The Great British Bump-Off je u vizuelnom smislu izuzetno privlačan, sa energijom američke priče i karakterom evropske. Onda, kada se siđe na razinu zapleta i dijaloga, naravno, dobijamo i naglašenu „britansku“ dimenziju.

Ne i prenaglašenu. Allison zna ko će mu biti primarna publika pa je ovo rađeno jednim razumljivim, zabavnim, sočnim „britanskim“ Engleskim jezikom ali bez fetišizovanja slenga i lokalnih žargona. Glavna junakinja, Shauna (student, ali kako sama sebe predstavlja, i grindcore pevačica i iskusna rešavačica misterija) je jedan tipično allisonovski lik sa mnogo energije i entuzijazma ali ne uvek i dovoljno samosvesnosti da zna kada radi stvari koje su štetne za nju samu ili druge. S obzirom da je upletena u murder-mystery zaplet, legitimno bi bilo pomisliti i da će Shauna sebe svojim pomalo i nepažljivim, entuzijastičnim trudom da pronađe ubicu, dovesti u smrtnu opasnost.

Osim što ovo nije TAKAV zaplet. The Great British Bump-Off je suviše dobrohotna priča da bi se bavila gnusnim delom murder-mystery formule i više se bavi onim njenim zabavnim delom, dakle, rešavanjem misterije koja se tiče ansambla zanimljivih likova i otkrivanja njihovih mogućih motiva (i kapaciteta) da ubijaju konkurenciju unutar televizijskog programa posvećenog kompetitivnom kuvanju.

Drugačije rečeno, Shauna je mnogo više u riziku da bude eliminisana iz takmičenja jer se previše usredsređuje na amaterski detektivski rad a premalo na kuvanje i čitlac ne može da ne saoseća sa njom kada njene na brzinu osmišljene i sklepane kreacije od strogih sudija dobiju tipično britanski sarkastične komentare (tipa „ovo je možda umetnost ali nije hrana“). Allison u prolazu dokači i neke tipično savremene „probleme“, kao što je potreba da se bude „woke“ u svakom budnom momentu pa, recimo, kada Shauna najavi da će njena torta biti napravljena u slavu obeležavanja rođendana arhitekte Le Corbusiera, i od jedne od sudija dobije komentar da je on na neki način bio blizak fašistima, ona u sekundi preokreće priču i insistira da će torta slaviti njegovu smrt i činjenicu da njegov leš i dalje jedu crvi.

Ova vrsta humora u velikoj meri zavisi od grafičke prezentacije i ovde je Sarin presudan sa svojim naglašeno ekspresivnim likovima i energičnim tranzicijama iz raspoloženja u raspoloženje, dok leterer Jim Campbell suptilčno podvlači akcente u dijalozima. Sarin se takođe vrlo očigledno dobro zabavlja crtajući hranu – pogotovo Shaunine neuspele obroke – i The Great British Bump-Off podseća koliko je publika koja ne čita mange uskraćena za ovu granu grafičke umetnosti.

The Great British Bump-Off je zabavan, dobrohotan strip koji se čak ni ne može nazvati satirom. On se oslanja na popularni televizijski šou i transformacija je scensko-igračkog koncepta u neinteraktivni strip, ali ništa od svega ovoga on ne ismeva niti pravi ikakve negativne komentare. U pitanju je prosto jedna zabavna mala priča u velikom ansamblu zanimljivih likova, sjajno nacrtana, efikasno ispripovedana, prosto – šarmantna. Vredi joj dati šansu. Dark Horse vam kolekciju nudi ovde.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1763

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa