Stigli smo i do trećeg mikstejpa u našoj seriji osvrta na tradicionalni heavy metal koji je izašao po prvi put u 2022. godini i ja ne prestajem da bivam impresioniran ali i tronut činjenicom koliko se muzike pravi u vremenima koja su po muziku možda najteža u recentnoj istoriji. Nakon već decenija u kojima je prodaja snimljene muzike za veliku većinu malih izvođača postala faktički neisplativ posao stigla je i pandemija koja je sasekla opcije za žive nastupe a posle nje i recesija-u-najavi za veliki deo planete i praviti heavy metal u takvim vremenima je istovremeno i najsumanutija i najlogičnija stvar koju možete da uradite. Najsumanutija jer se niko ovde od toga neće hleba najesti. Najlogičnija jer je metal uvek i bio stvar fantazije, fikcije upakovane u muzičku dramu i teatar, muzika o prevazilaženju onog što jeste izmaštavanjem onog što nije ali koje će, ako maštate dovoljno jako biti stvarnije od onog što jeste.
Može se argumentovati da je sva pop-muzika manje-više isto to, ali da jeste, metal se ne bi ničim izdvajao od nje. Metal je naprosto intenzivniji, zaoštreniji, sa jačom – ne nužno suptilnijom – imaginacijom i sa svakako manje blama. I kako se to i u ovom mikstejpu čuje, i kad se peva o ljubavi i kad se peva o nasilju, on je DRAMATIČNIJI nego bilo šta drugo u ponudi.
Ovaj partikularni miks opet ide celim putem od sleate metala do speed metala, ali uvek čuva stvari koje su MENI bitne za heavy metal pa možete kroz ovih trideset kompozicija pokušati da utvrdite šta je to što ih se povezuje i kako se one uklapaju u jedinstvenu estesku, stilsku ili makar teorijsku matricu.
Nije da je to bitno. Bitno je da li vas vozi a mene ova muzika prilično vozi, sa svim svojim cheesy stilizacijama i vodviljskim teatrom. Sa ovim miksom stigli smo do Novembra i ostaje da u poslednjem koji će uslediti u narednim nedeljama, zaokružimo godinu. Bilo je u njoj baš mnogo dobre muzike i nadam se da će moj skromni doprinos pronalaženju dobre muzike pomoći i ponekom čitaocu i ponekom bendu. Podjednako su mi dragi.
Kao i uvek, omot je radio AI (uz moje male intervencije), sve pesme na spisku su linkovane za Bandcamp stranice albuma sa kojih potiču i možete se odmah pobliže upoznati sa ostatkom opusa benda koji vam se dopadne, a mikstejp možete strimovati ili slobodno skinuti sa donjeg linka:
https://mega.nz/file/wlZXFLaJ#ky0orcIRG9NFWAhoDXCEyhEIj0qMKq9G0EsnY3mJT4E
- Battering Ram – Rage (Švedska)
- Reapers – Autopilot (Internacionalna postava)
- Æternia – Chasing the Wind (Nemačka)
- Resistance – Valhalla has Locked it’s Doors (SAD)
- Sunless Sky – Into the Grey (SAD)
- Raptore – Triumphal March To Hell (Španija/ Argentina)
- Savage Master – Eyes Behind The Stars (SAD)
- Acid Blade – King Killer (Nemačka)
- Hell Fire – Addicted To Violence (SAD)
- Splintered Throne – The Greater Good of Man (SAD)
- Titanskull – It’s Alive (SAD)
- Grave Digger – Battle Cry (Nemačka)
- Syryn – Sink or Swim (Kanada)
- Incursion – Running Out (SAD)
- Liar Thief Bandit – The Art of Losing Battles (Švedska)
- Kaine – A Slave To The Grind (Ujedinjeno kraljevestvo)
- Holy Filth – It That Rides As One (SAD)
- Talas – Inner Mounting Flame (SAD)
- Intranced – Upside Down (SAD)
- Royal Hell – Leather (SAD)
- Riot City – Return Of The Force (Kanada)
- Siren – Queen of Sin (SAD)
- Nigromante – Satan Made Heavy Metal (Španija)
- Steel Arctus – God of Fire (Grčka)
- Superchucker – Burn (Kanada)
- Diamond Chazer – Lightning (Kolumbija)
- Vigilance – Na Krilih Noči (Slovenija)
- Steel Inferno – Siren Of The Air (Danska)
- Wild Heat – Filthy Love (Ujedinjeno kraljevstvo)
- Metalian – Last Chance to Ride (Kanada)